Będąc w Amsterdamie warto wybrać się do Zandvoort, jednego z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych Holandii nad Morzem Północnym. Niewątpliwym atutem jest niewielka odległość od Amsterdamu. 20 minut pociągiem z Amsterdam Centraal Station, mijając po drodze zabytkowy Haarlem, gdzie notabene, również koniecznie trzeba się zatrzymać. Punktem końcowym jest zabytkowa stacja kolejowa z XIX w. Zandvoort aan Zee usytuowana kilkaset metrów od morza. Nic dziwnego, że latem jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców Amsterdamu.

Na miejscu czeka piękna szeroka piaszczysta plaża, która w sezonie letnim z pewnością jest pełna plażowiczów. Taka forma spędzania wolnego czasu do moich ulubionych nie należy, na szczęście byłem tam pod koniec października, więc i tłumów udało się uniknąć. Jedyna rzecz, do której można się przyczepić o tej porze roku to przenikliwy wiatr znad Morza Północnego, który mocno dawał się we znaki. Na szczęście w pobliskiej tawernie przy jasnym lokalnym piwie i smacznej rybce szybko można zapomnieć o tej drobnej niedogodności.

Oprócz nadmorskiego kurortu wypoczynkowego Zaandvort służy turystom często również jako baza wypadowa do położonych kilka kilometrów stąd terenów rekreacji: na północ Parku Narodowego Bloemendaal oraz na południe Amsterdamse Waterleidingduinen. Tym razem jednak zabrakło na to czasu, gdyż późnym wieczorem mieliśmy już powrotny lot do Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Follow by Email
Facebook
Instagram