Music,  News

Muzyczne podsumowanie roku 2021

Cześć, po długiej przewie pora najwyższa odświeżyć bloga, a okazja ku temu jest idealna – koniec roku to czas różnych przemyśleń / postanowień / podsumowań. Siłą rozpędu zdecydowałem się podzielić z Wami moim muzycznym podsumowaniem minionego 2021 roku. Na dobry początek albumy / wydawnictwa, które wywarły na mnie największe wrażenie i towarzyszyły mi najczęściej w różnorakich okolicznościach w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Choć w tej bibliotece dominuje ambient / downtempo nie mogło oczywiście zabraknąć house/progressive/techno/psytrance a nawet d’n’b.

I) Najlepszy album / wydawnictwo:

Progressive/Techno/Trance/Psyprog:

Dekel – Ancient Future / Stereo Society
https://stereosociety.bandcamp.com/album/ancient-future
#progressivetrance #psytrance #progressive #psyprog

Jeden z moich ulubionych artystów ostatnich lat na scenie psytrance wydał w 2021 roku swój pierwszy album nakładem Stereo Society. Do współpracy zaprosił m.in. takie tuzy jak Out of Orbit, czy Freedom Fighters. Kwaśny, tunelowy psyprog z technicznym zacięciem i plemiennymi wstawkami rozgrzał niejeden letni festiwalowy parkiet. Do tego topowa produkcja, jak na izraelskie standardy przystało.

 

 

 

 

 

 

 

 

ETN – Mercurial / Zenon Records
https://zenonrecords.bandcamp.com/album/mercurial-24-bit
#progressivetrance #trance #psyprog #psychedelic #zenonesque

Obok unikalnego stylu francuskiego jednoosobowego projektu, wydającego na co dzień w legendarnym Zenon Records nie sposób przejść obojętnie. Można rzec, że reprezentuje tam jasną stronę mocy. Nie stroni od rozbudowanych melodii i stopniowego budowania klimatu, choć nie można odmówić jego produkcjom motoryki, więc sprawdzą się również na parkiecie. Eitan Nemet ujawnił się szerszej publiczności dopiero kilka lat temu, tymczasem „Mercurial”, w co trudno uwierzyć, jest już jego trzecim albumem. Moim zdaniem zdecydowanie najlepszym.

 

 

 

 

 

 

 

 

Modus – The Future Is Behind Us / Stereo Society
https://stereosociety.bandcamp.com/album/the-future-is-behind-us
#progressivetrance #psytrance #progressive #psyprog #psychedelic

Kolejny, trzeci już izraelski artysta w rankingu, co najlepiej świadczy o tym, kto wyznacza trendy na światowej scenie psytrance. Debiutancki album wydany podobnie jak Dekel – Ancient Future w Stereo Society towarzyszył mi dość często w mijającym roku, zwłaszcza w muzycznych miksturach podczas letnich festiwali. Progressive psytrance made in Israel to dziś synonim jakości a przodujących w tej stylistyce artystów wyliczać można długo – Captain Hook, Out of Orbit/LOUD, Skizologic, Gorovich, Freedom Fighters, ON3, SOME1, czy wspomniani Modus i Dekel są tego najlepszym przykładem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nordena – Continent / Not On Label (Nordena Self-released)
https://tamas-olejnik.bandcamp.com/album/continent
#deeptechno #dubtechno #hypnotictechno #trance

Nordena to nowy alias węgierskiego producenta Tamasa Olejnika, znanego bardziej za sprawą swoich głównych projektów: Dublicator czy Organit. Zawartość muzyczna premierowego album „Continent” bliższa jest temu drugiemu aliasowi – Organit – hipnotyczne, wyraziste deep techno, które zostało dodatkowo okraszone ujmującymi, płynącymi melodyjnymi aranżacjami. Jeśli szukacie transu w tanecznej elektronice to dobrze trafiliście.

 

 

 

 

 

 

 

 

Solarythm – Abstract Sleepers / Charybdis
https://charybdisrecords.bandcamp.com/album/solarythm-abstract-sleepers
#deeptechno #hypnotictechno #techno #psychedelic

Tegoroczne odkrycie – zarówno francuski artysta jak i label Charybdis dotąd nie były mi znane. Jeśli tak jak ja cenicie sobie twórczość uznanych już dziś producentów deep/dark/hypnotic techno, jak Lugi Tozzi, Ness, czy Claudio PRC i wytwórni The Gods Planet, czy Hypnus, z pewnością po zakończonej sesji z „Abstract Sleepers” nie poczujecie się zawiedzeni. Dodatkowym smaczkiem wydawnictwa są znakomite remiksy przygotowane przez Floating Machine (wystąpił na tegorocznym Egodrop Festival), czy Unsung I (jedno z większych objawień w ostatnich latach).

 

 

 

 

 

 

 

 

Ambient / Downtempo:

Toki Fuko – Human Design / Lowless Music
https://lowless.bandcamp.com/album/human-design
#ambient #atmospheric #downtempo #drone #dub #ethereal #hypnotic #organic

Nietuzinkowy, konceptualny album będący owocem muzycznych poszukiwań rosyjskiego producenta Toki Fuko. Forma ekspresji i „spoken words” w wykonaniu amerykańskiej nauczycielki duchowej Gangaji przywołują mi na myśl legendarny, choć nieco już zapomniany label em:t z lat 90-tych i projekt Lucid Dreams, na którym obszerne fragmenty tekstu wkomponowanego w elektroniczne aranżacje czyta Celia Green, kontrowersyjna brytyjska psycholożka i filozofka. Gangaji ma kojącą a zarazem podtrzymująca na duchu barwę głosu, która przypomina mi „Erratic Patterns” od Carbon Based Lifeforms i głos Karin My Andersson.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alio Die ≈ Remco Helbers ‎– The Garland Of Dissolution / Hic Sunt Leones
https://aliodie.bandcamp.com/album/the-garland-of-dissolution
#ambient #drone

Alio Die a w zasadzie Stefano Musso (bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko) to od ponad dekady jeden z moich absolutnie ulubionych producentów szeroko rozumianej muzyki ambient/drone/acoustic/neoclassical/fieldrecordings. Ktoś kiedyś napisał (porównując twórczość Alio Die do nieżyjącego już wirtuoza Klausa Wiese), że przeciwieństwie do Klausa Wiese, który skupił się bardziej na wschodnich tradycjach ezoterycznych jak sufizm, adwajta wedanta, czy buddyzm tybetański, Alio Die wydaje się ucieleśniać zachodnie tradycje ezoteryczne takie jak pitagoreizm, platonizm, hermetyzm. Podczas gdy słuchania Klausa Wiese to głęboka medytacja, dźwiękowa joga sięgająca immanentnego niedualizmu Brahmana, słuchanie Alio Die to modlitwa, meteksja i wniebowstąpienie do transcendentalnych form platońskich. Zachęcam do zapoznania się z twórczością tego włoskiego alchemika.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autumn of Communion – Aos Sí / Not On Label
https://autumnofcommunion.bandcamp.com/album/aos-s-e-s-i

#ambient #drone

Jedna z najbardziej wyjątkowych kooperacji ostatniej dekady, czyli duet Autumn of Communion (Lee Anthony Norris i Mick Chillage) w kolejnym zapierającym dech w piersiach nagraniu. Wspólnymi siłami debiutowali dokładnie 10 lat temu w legendarnym już Fax +49-69/450464 i dzięki między innymi ich twórczości duch ambientowych, klasycznych dźwięków towarzyszy nam po dziś dzień. W zasadzie mamy tutaj jeden, przeszło czterdziestominutowy utwór, który przypomina mi dźwięki pochodzące z L.S.G. – Into Deep – albumu, który darzę wielkim sentymentem. Usiądź wygodnie, załóż słuchawki, zamknij oczy i pozwól unieść się w przestworza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Atmo & Mick Chillage ‎– Ruhleben / A Strangely Isolated Place
https://astrangelyisolatedplace.bandcamp.com/album/ruhleben
#ambient #drone #chillout #idm

Znowu Mick Chillage, lecz tym razem w duecie z Dr. Atmo, legendarnym już producentem, znanym choćby z kooperacji z Pete’m Namlookiem i serii Silence / Escape oraz projektu Sad World. Album wydany w kalifornijskiej wytwórni A Strangely Isolated Place, która ma za sobą doskonały rok. Dość powiedzieć, że na mojej tegorocznej liście znalazły się jeszcze trzy albumy wydane właśnie tam. „Ruhleben” to pierwsza wspólna produkcja tych dwóch uznanych artystów. Nie rozpisując się zbytnio – to w pełni satysfakcjonująca, kunsztowna fuzja talentów – obaj doskonale się uzupełniają. Ciekawostką jest, że utwory C (Fireflow) i D (Earth Forms) są dostępne wyłącznie na nośnikach fizycznych (CD/Vinyl).

 

 

 

 

 

 

 

 

One Million Eyes ‎– Brama / A Strangely Isolated Place
https://astrangelyisolatedplace.bandcamp.com/album/brama
#ambient #chillout #drone #idm

One Million Eyes to tegoroczne odkrycie rodem z A Strangely Isolated Place. Jak sami piszą o sobie: „One Million Eyes narodziło się z potrzeby, aby zacząć od nowa. Jako duet znany wcześniej jako Tempelhof, współpracując z takimi muzykami jak Gigi Masin, Włochami Luciano Ermondi i Paolo Mazzacani doświadczyli przełomowego i osobistego momentu w ich życiu, który zainspirował ich zresetowanie i potrzebę znalezienia nowego rynku. Łatwo byłoby spróbować opisać takie przejście w kategoriach chęci nowego stylu muzycznego, nowej ambicji lub nowych wpływów, ale po prostu chcieli wrócić do czerpania radości z tworzenia muzyki.” Ze swojej strony dodam, że radość z tworzenia muzyki przekłada się w tym przypadku z czerpaniem radości z jej słuchania. Wielką zaletą albumu jest wszechogarniający balearyczny wręcz nastrój. Album nie jest statyczny, jest za to nastrojowy, gdzieniegdzie pulsujący, gdzie indziej wzbogaconymi dźwiękami gitary akustycznej, czy klarnetu. Po przesłuchaniu zdecydowanie bliżej mi do lata.

 

 

 

 

 

 

 

 

James Bernard – Unreleased Works 1994​-​1999 (Volumes 1 & 2) / A Strangely Isolated Place
https://astrangelyisolatedplace.bandcamp.com/album/unreleased-works-1994-1999-volumes-1-2
#ambient #acid #idm #breaks #drone #ambienttrance

Wydawnictwo powinno być nie lada gratką dla miłośników oldskulowego, kosmicznego, kwaśnego klimatu rodem z połowy lat 90-tych. Materiał doczekał się re-edycji i premierowego wydania na winylu a także w rozszerzonej wersji cyfrowej. Warto mieć w swojej kolekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lab’s Cloud – The Structure of Emotions / Ensancha El Alma Records
https://ensanchaelalma.bandcamp.com/album/labs-cloud-the-structure-of-emotions
#ambient #atmospheric #cinematic #downtempo #dub #fieldrecordings

Raul Jordan odpowiedzialny za projekt Lab’s Cloud to uznana już postać na scenie ambient/psychill/downtempo. O ile jego dotychczasowe albumy były bardziej urozmaicone stylistycznie i artysta nie stronił od rytmów z klasyczną stopą 4×4, o tyle tutaj mamy do czynienia ze stricte downbeatową formułą. „The Structure of Emotions” w 2021 roku zagościł w moich słuchawkach na dłużej niż nowy, również czysto ambientowy album Carbon Based Lifeforms „Stochastic”, czy Aes Dana – (a) period, co chyba dobrze świadczy o jakości wyróżnionego wydawnictwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Markus Guentner – Extropy / A Strangely Isolated Place
https://astrangelyisolatedplace.bandcamp.com/album/extropy
#ambient #drone #idm

Markus Guentner to gwarancja wysokiej jakości brzmienia z pogranicza ambient/idm/house/minimal. Jego twórczość przywołuje skojarzenia z legendarnym już projektem Gas. W ostatnich latach skupił się jednak na pozbawionych rytmu złożonych, ciepłych i odprężających muzycznych teksturach, czego wyrazem jest konceptualna seria albumów wydanych w A Strangely Isolated Place. „Extropy” jest już trzecim wydawnictwem z serii. Nastrojowe, refleksyjne dźwięki w klasycznym wydaniu. Nie jest jest to jakiś kamień milowy w twórczości Guentnera, lecz kolejne spójne, dojrzałe, dopracowane dzieło, słuchając którego można na chwilę zatrzymać się na przekór pędzącej wokół nas rzeczywistości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Owl – Infinite Horizon / Silent Season 
https://shop.silentseason.com/album/infinite-horizon
#ambient #ambienttechno #downtempo

Głęboka i introspektywna podróż do niezbadanych, spowitych poranną mgłą krain rodem z obrazów Moneta. Jak na premierowy, solowy album to niezwykle okazały debiut, nawet jak na wyśrubowane standardy Silent Season, który to label, korzystając z okacji, gorąco polecam.

 

 

 

 

 

 

 

 

Steve Roach & Michael Stearns ‎– Beyond Earth & Sky / Projekt
https://projektrecords.bandcamp.com/album/beyond-earth-sky
#ambient #spaceambient #spacemusic

Dwóch gigantów sceny ambient/space ambient/new age ćwierć wieku pod wydaniu „Kiwa” powraca z nowym, wspólnym albumem. I jest to okazały comeback.

 

 

 

 

 

 

 

 

Thom Brennan – October / TMB Soundworks
https://thombrennan.bandcamp.com/album/october
#ambient #spaceambient #drone

Jeden z współczesnym mistrzów drone/ambient wciąż w wysokiej formie. Odkąd w 2019 r. wrócił do gry po ponad 10 letniej przerwie, nie przestaje zaskakiwać ilością wysokiej jakości wydawanego nakładem TMB Soundworks materiału. Nie inaczej jest w przypadku „October”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Drum’n’Bass

ASC – Ideasthesia / Veil
https://asc77.bandcamp.com/album/ideasthesia
#drumnbass #atmosphericdrumnbass #dnb

ASC, czyli James Clement, odpowiedzialny za label Silent Season, to bez wątpienia człowiek-orkiestra. Bez względu na styl wyprodukowanego albumu (ambient/techno/dubstep/d’n’b) nigdy nie schodzi poniżej pewnego wysokiego poziomu. A że przy okazji jest bardzo płodnym producentem to rok do roku w jego dorobku pojawia się kolejna perełka. „Ideasthesia” to jeden z najlepszych atmosferycznych d’n’b, które dane mi było usłyszeć w ciągu ostatnich kilku lat. A do nadrobienia czeka jeszcze album „An Ocean of Thoughts” wydany w A Strangely Isolated Place jako Comit.

 

 

 

 

 

 

 

 

Deep House / Oriental House / Downtempo

Oliver Koletzki – Made of Wood / Stil Vor Talent
https://oliverkoletzki.bandcamp.com/album/made-of-wood
#deephouse #orientalhouse #downtempo

Oriental house w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością a Oliver Koletzki jak mało kto zna się na swoim fachu, co udowadnia kolejnymi albumami w Stil Vor Talent. Dodatkowe punkty za dopracowaną do perfekcji produkcję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze Single:

– Akob – „Alcyone” from X / The Gods Planet
https://thegodsplanet.bandcamp.com/track/akob-alcyone
#deeptechno #hypnotictechno #melodictechno
– Celestial Rituals – „Icaro” from X / The Gods Planet
https://thegodsplanet.bandcamp.com/track/celestial-rituals-icaro
#deeptechno #hypnotictechno #melodictechno
– Depth Institute – Gab Oliver – „Drowning” (Depth Institute Sunnyside Mix) / Zero Tolerance Recordings
https://zerotolerancerecordings.bandcamp.com/track/gab-oliver-drowning-depth-institute-sunnyside-mix
#progressivehouse #darkprogressivehouse #progressive
– Doppel – „Effigy” from W6DE / Open Records
https://openrecords.bandcamp.com/track/effigy-original-mix-2
#progressivehouse #bushtechno #melodictechno #progressive
– Doppel – „Ostia” from The Digital Loom / Open Records
https://openrecords.bandcamp.com/track/ostia-original-mix
– Forest On Stasys – „Oniscus” from Ancestral Lineage EP / Lowless Music 
#ambienttechno #deeptechno #hypnotictechno
https://lowless.bandcamp.com/album/ancestral-lineage
– Forest On Stasys – „Paradisaea” from Noritian Mysteries II by Norite / Norite
https://norite.bandcamp.com/track/forest-on-stasys-paradisaea
#ambienttechno #deeptechno #hypnotictechno
– Ian Cris – „In The Sun Without Leather” (Crescendoll Remix) From Sold Out EP / AlpaKa Muzik
https://alpakamuzik.bandcamp.com/track/ian-cris-in-the-sun-without-leather-crescendoll-remix
#psytechno #progressivetechno
– Kontinum – Epal from „Urban Voices EP” / The Gods Planet
https://thegodsplanet.bandcamp.com/track/epal
#ambienttechno #deeptechno #hypnotictechno
– Luigi Tozzi – „Almost Blue” from Almost Blue EP / Non Series
https://nonseries.bandcamp.com/track/almost-blue
#ambienttechno #deeptechno #hypnotictechno
– Luigi Tozzi – „Sospensione” from Deep Blue: Volume 3 / Hypnus Records
https://hypnus.bandcamp.com/track/sospensione
#ambienttechno #deeptechno #hypnotictechno
– Lunar Plane – „Aegean” from Aegean / Stil vor Talent
https://stilvortalent.bandcamp.com/track/aegean
#melodictechno #techno
– Mr Licka – Seshlehem Chronicles EP / Universal Tribe Records
https://universaltriberecords.bandcamp.com/album/the-seshlehem-chronicles
#zenonesque #bushprog #darkprog #progressivetrance
– Nordena – „Landslide” From Continent / Not On Label(Nordena Self-released)
https://tamas-olejnik.bandcamp.com/track/landslide
#progressive trance #progressivetechno #deeptechno
– Organit – „Steppe” from Extrat EP / Not On Label (Nordena Self-released)
https://tamas-olejnik.bandcamp.com/track/steppe
#progressivetechno #progressivetrance #deeptechno #melodictechno
– Pattrn – „When The Time Comes” from Radio Universe IX / The Gods Planet
https://thegodsplanet.bandcamp.com/track/when-the-time-comes
#progressivetechno #progressivetrance #deeptechno #melodictechno
– Polygonia – „Transparent Creatures” from Transparent Creatures EP / Lowless Music
https://lowless.bandcamp.com/track/transparent-creatures
#ambienttechno #deeptechno #hypnotictechno
– Primal Code – „Origins” from X / The Gods Planet
https://thegodsplanet.bandcamp.com/track/primal-code-origins
#melodictechno #deeptechno #hypnotictechno
– Toki Fuko – „Being Yourself” from Human Design / Lowless Music
https://lowless.bandcamp.com/track/being-yourself
#ambient #downtempo #dubtechno
– Solarythm – „At The Border” From Abstract Sleepers / Charybdis
https://charybdisrecords.bandcamp.com/track/solarythm-at-the-border-original-mix
#progressivetechno #progressivetrance #deeptechno #hypnotictechno
– Stan Kolev & Out Of Mind – „Aya” / Outta Limits
https://www.beatport.com/track/aya/15637212
#progressivehouse #progressive
– Starlab – „Primitive Future” / DM7 Records
https://arabdigital-dm7records.bandcamp.com/album/primitive-future
#psytrance #progressivepsytrance
– Theodosii Spassov x Ivan Shopov – „Dervish Dubrava” from Liminal Lore / Outtallectuals
https://outtallectuals.bandcamp.com/track/dervish-dubrava
#dub #ethnicdub #tribaldub

Najlepsze Remixy:

– Forest On Stasys ‎– „Déjà Vu” (Shoal Remix) from Mantrum EP / Harmony Records
https://harmonyrec.bandcamp.com/track/d-j-vu-shoal-remix
#deeptechno #hypnotictechno
– Higgins – The Right People – the Right Place (Chris Micali Dub) / Vapour Recordings
https://www.beatport.com/track/the-right-people-the-right-place/15703876
#progressivehouse #techhouse
– Loud – „5 Billion Stars” (Captain Hook Remix) from Loud Remixes vol.2 / Iboga Records
https://iboga-beatspace.bandcamp.com/track/5-billion-stars-captain-hook-remix
#progressivetrance #psyprog #psytrance
– Loud – „Peace Pipe” (Dekel Remix) from Loud Remixes vol.2 / Iboga Records
https://iboga-beatspace.bandcamp.com/track/peace-pipe-dekel-remix
#progressivetrance #psyprog #psytrance
– Solarythm – Dance Of The Abstract Sleepers (Unsung I Reshape) from Solarythm – Abstract Sleepers / Charybdis Records
https://charybdisrecords.bandcamp.com/track/solarythm-dance-of-the-abstract-sleepers-unsung-i-reshape
#deeptechno #hypnotictechno #psychedelictechno
– Spintribe – BINAC (Biomass Remix) / Techgnosis Records
https://techgnosisrecords.bandcamp.com/track/binac-biomass-remix
#progressivetechno #bushprog
– Martin Goodwin – Eclosion Pt​.​1 (Arkaean Remix) form Martin Goodwin – Eclosion EP / Kornarion
https://kornarion.bandcamp.com/track/martin-goodwin-eclosion-pt-1-arkaean-remix
#ambient techno #deeptechno

Odkrycie roku:

Arkaean (Silent Season – UK)
https://shop.silentseason.com/album/dawnlit-passage
#ambient #ambienttechno #deeptechno #dubtechno #techno
Forest on Stasys ( Danza Nativa / Harmony Rec / Lowless – ARG)
https://soundcloud.com/forestonstasys
#deeptechno #techno #ambient
Mr Licka (Universal Tribe Records – AUS)
https://soundcloud.com/mrlicka
#darkprogressive #progressive #zenonesque #bushprog #psyprog
Saphileaum (Silent Season & many more – GE)
https://shop.silentseason.com/album/the-traveler
#ambient #downtempo #deeptechno #hypnotictechno #tribal #dubtechno
Solarythm (Introspectiva / Charybdis – FRA)
https://soundcloud.com/solarythm_deeptech_side
#deeptechno #hypnotictechno #psychedelictechno
Unsung I (The Gods Planet – UK)
https://soundcloud.com/unsung_i
#deeptechno #hypnotictechno #psychedelictechno #trance

Best Labels:

– A Strangely Isolated Place
https://astrangelyisolatedplace.bandcamp.com/
– AlpaKa Muzik
https://alpakamuzik.bandcamp.com/
– Charybdis
https://charybdisrecords.bandcamp.com/
– Deepersense Music
https://soundcloud.com/deepersensemusic
– Digital Om
https://digitalom.bandcamp.com/
– Iboga Records
https://iboga-beatspace.bandcamp.com/
– Lowless Music
https://lowless.bandcamp.com/
– Open Records
https://openrecords.bandcamp.com/
– Techgnosis Records
https://techgnosisrecords.bandcamp.com/
– The Gods Planet
https://thegodsplanet.bandcamp.com/
– Stereo Society
https://stereosociety.bandcamp.com/
– Stil vor Talent
https://stilvortalent.bandcamp.com/
– Universal Tribe Records
https://universaltriberecords.bandcamp.com/
– Zenon Records
https://zenonrecords.bandcamp.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Follow by Email
Facebook
Instagram